ст 208 гку


Юрист Олександр Ягодка розповів, як повернути борг юридичними методами

З подібними питаннями стикалися багато. Як правило, ми даємо гроші в борг з умовою, що після закінчення певного часу боржник поверне їх. Але, на жаль, практика показує, що так буває не завжди. Більшість подібних угод не виконуються взагалі, або виконуються частково. Що ж робити в подібних ситуаціях?

Існує багато законних способів змусити боржника повернути гроші, розповідає юрист Олександр Ягодка. Найбільш простий — спробувати знайти мирову угоду. Несудові методи допомагають розібратися в 70% випадків, так як зазвичай боржники визнають факт, наявність боргу і його суму. Однак зробити так виходить не завжди. Тоді доводиться вдаватися до юридичної допомоги та звертатися до суду.
ст 208 гку
При зверненні до суду вам потрібно довести факт боргу. І тут найбільш часто зустрічаються такі ситуації:

1. Борг давався без розписки, і немає ніякого його документального підтвердження. Домовленість була в усній формі, але при свідках.

2. Є розписка про надання грошових коштів.

3. Є договір і розписка про надання грошових коштів.

Перший випадок є найбільш складним і шанси юридично довести свою правоту тут невисокі. Можна звернутися в суд і в позові вказати, що гроші було надано без письмового підтвердження, але при свідках, які бачили їх передачу. Але тут потрібно довести саме наявність відносин грошової позики. Наявність тільки свідків мало допоможуть кредитору, оскільки їх показання в даній категорії не можуть йти в якості доказів.

Відповідно до ст. 208 ЦКУ, угоди на суму в двадцять неоподатковуваних мінімумів і більше, повинні бути підтверджені в письмовій формі, крім правочинів, передбачених частиною першою статті 206 цього Кодексу, в якій вказується, що в усній формі можуть здійснюватися операції, повністю виконуються сторонами в момент їх вчинення , за винятком тих, які підлягають нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, — уточнює юрист Ягодка Олександр.

Оскільки існує часовий проміжок між надання позики і його поверненням, про який сторони домовляються в момент укладення договору, повернення боргу не може вважатися угодою, яка повністю виконується в момент його вчинення. Як надання грошової позики, так і її повернення необхідно проводити в письмовій формі. Тому пояснення свідків не є належним доказом і не можуть підтвердити або спростувати обставин у справі.

У другому і третьому випадку, коли є письмове підтвердження боргу, шанси повернути його вже будуть більш реальними. Якщо врегулювати питання мирним шляхом не вдається, потрібно звертатися в суд з позовом про стягнення коштів за місцем реєстрації боржника, каже Олександр Ягодка.

Тут важливо пам'ятати про такий момент, як терміни позовної давності, в межах яких можна звернутися в суд. Загальна позовна давність встановлюється строком на три роки (ст. 257 ЦКУ). Якщо повернення коштів було встановлено, скажімо, 01.02.2019 р, то з цієї дати починає відраховуватися 3-річний термін позовної давності. Якщо ви підете суд, коли цей термін уже минув, то за заявою іншого боку, вам повернуть позов, і не будуть розглядати справу.

При складанні позову краще скористатися послугами кваліфікованого юриста, це допоможе уникнути помилок і збереже час. Також до позову треба додати квитанцію про оплату судового збору (тут доведеться сплатити 1% ціни позову, тобто 1% від суми боргу, який повинні повернути).

Звертатися до суду можна незалежно від того, чи є у вас і договір і розписка, або тільки розписка, оскільки згідно з ч. 2 ст. 1047 ЦКУ як підтвердження укладення договору позики та його умов, можна надати розписку позичальника, — говорить Ягодка Олександр.

У позовній заяві просять суд стягнути з боржника борг, а також суднові витрати. Можна також просити стягнути і витрати на допомогу юриста, але в такому випадку потрібно надати договір надання юридичних послуг.

Іноді трапляються випадки, коли в розписці дата повернення не була вказана. Це не буде проблемою, адже згідно ч.2 статті 530 ЦК України «якщо термін виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор може вимагати його виконання в будь-який час». Відповідно до частини 1 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві борг у встановлений термін, а якщо строк не прописані, протягом 30 днів з дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це. В цьому випадку потрібно відправити поштою боржнику (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або вручити особисто письмову претензію про повернення боргу протягом 30-ти діб. Якщо вручаєте особисто, то обов'язково з розписом одержувача і зазначенням їм дати отримання на копії претензії.

У будь-якому випадку найкращим варіантом захисту ваших прав і збільшення шансів

Обсуждение закрыто.